Budowa domu – od projektu, do realizacji

Własny dom to marzenie wielu osób. Swoboda spowodowana brakiem bezpośredniego sąsiedztwa, przestrzeń umożliwiająca stworzenie pięknego ogrodu, w którym można zaznać relaksu po ciężkim dniu pracy i taras, na którym poranna kawa smakuje wyjątkowo, to aspekty, które kuszą. Budowa domu to proces kosztowny. Trzeba liczyć się także z tym, że ma on charakter wieloetapowy. Żeby dom mógł zyskać wymarzony kształt, potrzebny będzie architekt i projektant wnętrz, no i oczywiście ekipa budowlana. Sprawdźmy, jak przebiega budowa domu – od projektu, do jego realizacji.

Pierwszy krok – wykonanie projektu

Projekt domu to najważniejszy element, który wpływa zarówno na kształt, jak i wygląd, a także funkcjonalność przyszłego domu oraz jego usytuowanie w otoczeniu. Architekt i jego praca będzie zatem kluczowa w kontekście powstającego obiektu. Do wyboru mamy skorzystanie z gotowego projektu, który znajduje się w portfolio i ofertach architekta lub zdecydowanie się na tzw. projekt indywidualny, który będzie powstawał według naszych wytycznych, marzeń i planów dotyczących przyszłego domu. Nie oznacza to jednak, że wszystko czego zapragniemy będzie mogło wyglądać dokładnie tak, jak sobie to wymyśliliśmy. Niektóre aspekty zweryfikuje rzeczywistość i takie czynniki jak funkcjonalność pomysłu czy ograniczenia przestrzenne. Ta sama zasada dotyczy gotowego projektu. W decydującej mierze, projekt początkowy powinien zostać niezmieniony, jednak niektóre elementy mogą wymagać modyfikacji. Pamiętajmy, że architekt przygotowując modelowy projekt nie bazuje na żadnym konkretnym terenie. W praktyce zatem może okazać się, że działka, na której projekt gotowy ma być zrealizowany uniemożliwia wykonanie niektórych punktów tego projektu.

Informacje dla architekta – projekt indywidualny

Rozmowa z architektem jest kluczowym etapem w projektowaniu przyszłego domu. To na jej podstawie będzie przygotowany projekt, który uwzględni potrzeby przyszłych właścicieli. Należy się do niej odpowiednio przygotować i zebrać informację dla architekta. To przede wszystkim interesujący nas metraż, a także rodzaj i ilość pomieszczeń. Warto także określić, ile osób będzie mieszkało w obiekcie. Niezwykle kluczowym aspektem są możliwości finansowe, które decydują o wielu propozycjach architekta. Jeżeli nie dysponujemy gotówką, zanim wybierzemy się na takie spotkanie, powinniśmy dokładnie zorientować się w bankach, na jaką kwotę kredytu możemy liczyć. Musimy także przygotować dokumentację dotyczącą działki i możliwości jej zabudowy.

Jak powstaje projekt?

Po dokładnym zebraniu wszystkich ważnych informacji i wizji przyszłych właścicieli, architekt przystąpi do pracy nad projektem. Uwzględni on między innymi potrzeby mieszkańców, ich wiek, tryb życia, zainteresowania. Ma to kluczowe znacznie na rozplanowanie rozkładu pomieszczeń. Nie jest tajemnicą, że inny plan domu pasuje do rodziny wielopokoleniowej, a inny do pary młodych małżonków. Zupełnie inny projekt przypadnie do gustu osobom spokojnym, które w domu głównie zamierzają odpoczywać po pracy, a całkowicie odmienny mieszkańcom, którzy prowadzą energiczne, dynamiczne i towarzyskie życie, a w domu zamierzają realizować swoje pasje lub często urządzać przyjęcia. Oczywiście, indywidualne potrzeby to nie wszytko. Architekt musi wziąć pod uwagę także, jakie technologie ma zastosować. Dotyczy to np. jakości czy ceny komponentów. Niezwykle ważne jest uwzględnienie ukształtowania terenu, możliwości jakie stwarza działka, ale także ograniczeń, jakie wynikają z jej topografii.

Wnętrze

Po wykonaniu projektu domu, należy przystąpić do przedostatniego kroku w procesie budowy domu, jakim jest aranżacja wewnętrzna pomieszczeń. Ostatnim etapem będzie oczywiście realizacja projektów, czyli po prostu budowa domu. Projektant wnętrz musi dokładnie poznać nasze zainteresowania, gust i potrzeby. Na tej podstawie zaproponuje wykorzystanie jednego z wielu możliwych stylów dekoracyjnych, jak np. współczesny, skandynawski, a może rustykalny. Projekt aranżacji wnętrz uwzględnia estetykę pomieszczeń, ale także i ich funkcjonalność. Projektant wnętrz dokonuje także adaptacji przestrzeni do swoich wizji, jeżeli zachodzi taka potrzeba.

projektowanie wnętrz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *