
Jak umiejętnie dobrać kolory do wnętrza?
Samodzielne urządzenie wnętrz może zapewnić równie dobre efekty, co zamówienie wystroju u specjalistycznego projektanta. Kluczem do sukcesu często okazuje się umiejętne dopasowanie kolorystyki pomieszczenia.
Zestawienia kolorystyczne
Aby prawidłowo zestawić kolory, warto zaznajomić się z tzw. kołem barw. To podzielony na 12 kolorowych wycinków okrąg, w którym trzon stanowią kolory podstawowe: czerwony niebieski oraz żółty. Pomiędzy nimi znajdują się ich kombinacje, czyli zieleń, fiolet oraz pomarańcz. Pozostałe nazywane są kolorami trzeciego rzędu, które stanowią połączenie barw podstawowych oraz pochodnych. Odpowiednie schematy między wszystkimi kolorami z koła barw pozwalają na uzyskanie wyjątkowo estetycznych efektów. Wyróżnić można połączenia harmonijne, w którym wybierane są dwie barwy sąsiadujące ze sobą. Zestawienia kontrastowe opierają się natomiast na wykorzystaniu do aranżacji dwóch kolorów dopełniających się, położonych w kole barw daleko od siebie, na przykład o stronach przeciwnych. Zdecydować można się także na kolor pojedynczy, czyli zestawienie monochromatyczne uzupełnione barwami neutralnymi: bielą oraz czernią.
Zestawienie harmonijne
W zestawieniach harmonijnych obowiązują barwy sąsiadujące ze sobą, a więc posiadające mniejsze lub większe domieszki. Wnętrza domów i mieszkań urządzone zgodnie z tą zasadą są najbardziej spójne pod względem kolorystycznym. Zdecydować można się na przykład na barwy wyłącznie w jasnych lub ciemnych odcieniach, bądź też wykorzystać kilka wariantów każdego z nich. Harmonijne i jasne kolory w elementach wystroju zmniejszają uwagę i uspokajają wnętrza, które prezentują się dzięki temu bardziej przestronnie. Dla niektórych tego typu połączenie może się jednak okazać przesadnie mdłe. Wówczas warto dodać do aranżacji neutralną czerń lub wyróżniające się akcenty, na przykład w postaci wzorzystej tkaniny. Zastosowanie ciemniejszych zestawień harmonicznych jest zadaniem nieco trudniejszym. Należy uważać, żeby pomieszczenie nie było zbyt ponure. Aby uniknąć optycznego pomniejszenia wnętrza, warto dodać do niego nieco neutralnej bieli.
Zestawienie kontrastowe
Poszczególne kolory w kole barw podzielić można na ciepłe oraz zimne. Połączenia kontrastowe to takie, w których zestawiana jest ze sobą jedna barwa ciepła i jedna chłodna. Są one zlokalizowane w okolicach przeciwnych stron koła. Do najciekawszych zestawień kontrastowych należy na przykład połączenie pomarańczowego i morskiego, żółtego i fioletowego czy czerwonego i zielonego. Takie połączenia przyciągają natychmiastową uwagę, przede wszystkim dzięki swojej wyrazistości oraz dynamiczności. Zestawienie najbardziej intensywnych odcieni obu kolorów może jednak pomniejszyć optycznie pomieszczenie, które na dodatek będzie wyglądało zbyt pstrokato. W niewielkich wnętrzach ściany powinny być pomalowane nieco jaśniejszym odcieniem lub neutralną bielą.
Zestawienie monochromatyczne
Wszystkie kolory mają różne odcienie. W pomieszczeniu monochromatycznym warto je zróżnicować, dzięki czemu zasłony, narzuty pokrywające meble oraz inne dodatki będą lepiej wyglądać na tle ściany. Zastosowanie identycznych odcieni wygląda zbyt nudno, a w przypadku turkusu, szarości czy błękitu wręcz ponuro oraz zimno. W zestawieniach monochromatycznych najlepiej sprawdzają się przynajmniej trzy odcienie, zastosowane w malejących proporcjach od najjaśniejszego do najciemniejszego. Nadmierną monotonię przełamać można dodatkiem bieli, na przykład w postaci wzoru na tkaninach. Warto również poeksperymentować z wykończeniami oraz fakturami.