Jak wybrać firany do naszego wnętrza?

Finalny wystrój i klimat naszego pomieszczenia określają wszelkiego rodzaju dodatki, a do najważniejszych z nich zaliczane są firany. Ich szeroki wybór materiałów, kolorów,rozmiarów czy wielu możliwości ich upięcia potrafi nadać naszemu mieszkaniu niesamowitego charakteru. Dzięki zastosowaniu firan w pomieszczeniu będziemy mogli zakryć nieforemne okna, mało ciekawy widok za oknem czy po prostu przysłonić brzydkie kaloryfery. Jak zatem prawidłowo wybrać firany, aby nie tylko wyeksponować ich urok, ale również sprawić by stanowiły integralną część wystroju naszego mieszkania? Przedstawiamy kilka drobnych porad!

1. Jak dobrać długość firan?

2. Dobór wzoru i koloru firan

3. Sposoby mocowania firan

1. Jak dobrać długość firan?

Chcąc zakupić firanki do naszego domu powinniśmy przede wszystkim określić ich odpowiednią długość. Aby tego dokonać stosowane są dwa warianty. Pierwszy z nich to zakłada, że firanki siegają wyłącznie do połowy okna, drugi zaś aż do samej podłogi. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady jak i zalety. Wariant z dłuższymi firanami sprawi, że wygląd pomieszczenia będzie bardziej efektowny. Dzięki nim zasłonimy również grzejnik, dzięki czemu podniesiemy estetykę pokoju. Decydując się na zakup krótszych firan na pewno łatwiej będzie nam utrzymać je w czystości. Nie zakryją nam one kaloryfera, ale za to będzie można maksymalnie wykorzystać ich ciepło w sezonie grzewcznym.

2. Dobór wzoru i koloru firan

Wybierając firany do salonu, który bogaty jest w dekoracje o bogatym wzornictwie, najlepiej postawić na ich jednolity kolor. Zbyt duża ilość barw i wzorów może sprawić, że dłuższe siedzenie w takim pomieszczeniu może okazać się dla nas męczące. Posiadając w pomieszczeniu stonowane, jednolite kolory warto zdecydować się na kolorowe i wzorzyste firany, które nadadzą mu odpowiedni charakter. Warto jednak zwrócić uwagę na wielkość oraz doświetlenie danego pomieszczenia. Jeśli jest ono niewielkie i słabo nasłonecznione dobrze jest postawić na lekkie i zwiewne materiały, które optyczne powiększą pomieszcznie.

3. Sposoby mocowania firan

Firany zawiesza się nad oknem przy pomocy trzech typów mocowań. Zalicza się do nich mocowanie na kółkach, na szelkach oraz na taśmie marszczącej. Każdy z tym systemów przystosowany jest do karnisza drążkowego, szynowego jak i drążkowo-szynowego. Firany mocowane na kółkach to zdecydowanie najwygodniejszy system. Dzięki płynnie poruszającym się kółkach na karniszu system ten polecany jest tam, gdzie okna są czesto otwierane. Firany na szelkach gwarantują zaś największe możliwości aranżacyjne, ponieważ to my sami decydujemy o szerokości zakładek i końcowym ich umarszczeniu. Firana, która ma fabrycznie wszytą taśmę gotowa jest od razu do zawieszenia, zapewniając wysoki poziom walorów dekoracyjnych, dzięki czemu jest to obecnie najczęściej wybierane rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *