Jak wykorzystać kinkiety we wnętrzach? Wskazówki i inspiracje

Wielu osobom kinkiety nadal kojarzą się z oświetleniem korytarzy, lokali komercyjnych i staroświeckich mieszkań. Tymczasem w Internecie upolować można wiele prawdziwych „perełek”, które odpowiednio wykorzystane, stają się modną ozdobą wnętrz.

Oświetlenie ścienne pełni obecnie nie tylko funkcję praktyczną, ale również bardzo ważną rolę dekoracyjną. Pozwala skutecznie i efektownie rozświetlić trudne do zaaranżowania przestrzenie, jak długie i wąskie korytarze, nieciekawe klatki schodowe czy mało ustawne przedpokoje. Nie ukrywa się go, zrównując z kolorem i fakturą ścian, ale podkreśla. Pozwól, by designerskie kinkiety skradły (niemal) całą uwagę odwiedzających Cię gości.

Spójność z wystrojem

Lampy ścienne mogą, a nawet powinny się wyróżniać. Jednocześnie muszą współgrać z ogólną stylistyką pomieszczenia i designem wybranych elementów wyposażenia. Posiadasz czarną sofę? Postaw na kinkiety w takim samym kolorze! Twoja aranżacja natychmiast nabierze ciekawego, spójnego charakteru. Urządzasz mieszkanie w stylu minimalistycznym, nowoczesnym lub loft? Twoją aranżację podkreślą i ozdobią proste kinkiety z elementami metalowymi, szklanymi lub drewnianymi. Wnętrze wydaje Ci się mało przytulne? Wybierz lampy ścienne z materiałowym abażurem i fantazyjną konstrukcją. 

W pojedynkę czy w towarzystwie?

Nawet, jeśli zadaniem oświetlenia ściennego ma być tylko doświetlenie małej przestrzeni albo wyeksponowanie dekoracji, to nie powinno ono wisieć na ścianie samotnie. Ładniejszy i bardziej naturalny efekt uzyskasz, zawieszając dwa takie same kinkiety. Jeśli wahasz się, czy kupić jedną dużą lampę ścienną, czy kilka mniejszych kinkietów, to ta druga opcja zwykle okazuje się dla wnętrz korzystniejsza. Kompaktowe lampki, zamontowane na ścianie w równych odległościach, optymalnie doświetlą pomieszczenie, ale nie zaburzą harmonii.

Eksponowanie dekoracji

Kinkiety znakomicie nadają się do podkreślania najatrakcyjniejszych miejsc i najcenniejszych elementów we wnętrzach – pamiątek z egzotycznych wakacji, luster w dekoracyjnych ramach, zabytkowego mebla, rodzinnych zdjęć, modnej sofy, grafiki na ścianie, bujnej rośliny etc. W łazience kinkiety na ogół doświetlają lustro. Dodatkowo pozwalają zbudować nastrój i podkreślić unikatowy styl pomieszczenia.

Jakie kinkiety wybrać?

Ważny dla efektu końcowego jest wybór modelu o odpowiednim designie. Kinkiet bez klosza albo z kloszem otwartym od dołu zapewnia dużą ilość światła, dlatego świetnie nadaje się do doświetlania mrocznych kątów, korytarzy, przestrzeni roboczej czy kącika czytelniczego. Z kolei lampy ścienne otwarte ku górze wprowadzają do pokoju przytulną, ciepłą atmosferę. Jeśli kinkiet ma wspierać Cię w pracy, np. doświetlać przestrzeń przy biurku, wybierz model z ruchomym kloszem, pozwalający skierować światło na wybrany punkt.

Wbudowane czy wymienne źródło światła? Na rynku znaleźć można kinkiety ze zintegrowanym systemem LED. To bardzo wygodne i energooszczędne rozwiązanie. Jeśli jednak chcesz mieć możliwość zmieniania mocy i barwy światła, wybierz lampy na ścianę z wymiennymi żarówkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *