Jak zapobiegać zafarbowaniu ubrań podczas prania?

Każdy zapewne nie raz w życiu doświadczył nieprzyjemnego problemu farbowania ubrań. Czasami popełniasz ten błąd z roztargnienia, a czasami nie spodziewasz się, że dana tkanina może zafarbować. Nie zawsze jest możliwe dokładne sortowanie ubrań kolorami – szczególnie gdy rzadko ubierasz coś intensywnie czerwonego czy śnieżnobiałego. Jak poradzić sobie z praniem, by nie zrujnować ulubionych koszulek? Jak uniknąć farbowania ubrań?

Dlaczego ubrania farbują?

W kolorowych tkaninach nagromadzony jest barwnik. Ten w trakcie prania, zwłaszcza w wysokiej temperaturze, uwalnia się do wody, która ma z kolei kontakt z innymi materiałami, więc przenosi go na nie. W efekcie szkoda jest podwójna – wszystkie ubrania w pralce przybierają niepożądany kolor, a jego winowajca swój stopniowo traci. 

Zwykle rzeczy przestają farbować po kilku praniach. Z początku jednak warto pilnować paru zasad, aby nie zrujnować swojej ulubionej odzieży. 

Jak zapobiegać farbowaniu ubrań?

Segreguj!

Jeżeli to możliwe – oddziel białe od kolorów. Zafarbowane mogą zostać wprawdzie także inne kolory, ale to biel jest najbardziej podatna. Kolory oddzielaj zwłaszcza wtedy, gdy są nowe lub w intensywnych barwach. Pierwsze pranie możesz wykonywać ręcznie, w trakcie kolejnych ubrania są już mniej skore do farbowania. 

Pierz w niskiej temperaturze

Wysoka temperatura sprzyja uwalnianiu się barwników z ubrań. W miarę możliwości staraj się wybierać jak najniższą możliwą temperaturę prania – 30 stopni Celsjusza często jest optymalne.

Dodaj ocet do prania

Ta porada może być nieco kontrowersyjna, zwłaszcza ze względu na znany, charakterystyczny i niezbyt lubiany zapach octu. Jednak dodanie octu do prania pomaga utrwalać kolory, co zapobiega farbowaniu. Najczęściej robi się to w ten sposób, że przed praniem trzeba namoczyć ubrania w wodzie z octem – 1 szklanka octu na 5 litrów wody. Niektórzy zamiast tego dodają szklankę octu do przegródki na płyn do płukania w pralce. Obie te metody czasami zostawiają po sobie zapach octu, jeżeli ktoś więc za nim nie przepada, raczej nie powinien ich stosować. Zdecydowanie lepiej użyć odpowiedniego środka do prania Ludwik, który jest skuteczny i dzięki niemu ubrania pięknie pachną.

Chusteczki zapobiegające farbowaniu

Na rynku dostępne są chusteczki, które dodaje się do prania. Zapobiegają one farbowaniu, samemu wyłapując uwolnione w trakcie prania barwniki. Dodatkowo pomagają usuwać brud i konserwują kolory obecne w tkaninach. Produkują je znane i renomowane marki jak np. Ludwik. Ich użycie jest banalnie proste. Wystarczy jedną lub dwie chusteczki umieścić razem z praniem (nawet kilka chusteczek w przypadku intensywnych kolorów) i zrobić pranie jak zwykle.

Zafarbowało! Co dalej?

Możliwe, że zafarbowane ubranie można jeszcze uratować. Postaraj się nie trzeć – to może spowodować wejście barwnika w głąb tkaniny, a wtedy już zostanie tam na zawsze. Uratować ubranie można tylko wtedy kiedy jest jeszcze wilgotne , dlatego nie susz go od razu. Spróbuj namoczyć tkaninę w misce zimnej wody wymieszanej z octem lub detergentem  do usuwania plam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *