Jakiej farby użyć do malowania dachówki?

Klasyczna dachówka jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów do pokrycia dachu. Jednak jak wszystko, co znajduje się na dworze, jest narażone na wiele, często skrajnych, czynników zewnętrznych. Zdarza się, że po pewnym czasie dachówka ceramiczna lub cementowa zaczyna porastać mchem, grzybami bądź innymi porostami. Można przywrócić jej dawny wygląd, stosując odpowiednią farbę do malowania dachówki. Jakiej użyć?

Malowanie dachu – jaką farbę wybrać?

Istnieją trzy główne rodzaje dachówek ceramicznych – angobowane, naturalne oraz glazurowane. Do najtrwalszych należą dachówki glazurowane, które pokryte są szklistą warstwą ochronną. Dzięki temu charakteryzują się wysoką odpornością na wszelkie warunki atmosferyczne oraz utratę koloru. Z tego powodu – dachówek tych się nie maluje.

Farba do malowania dachówki – polifarb.lodz.pl

W przypadku dachówek ceramicznych angobowanych i naturalnych możemy je zarówno malować, jak i impregnować. Dobrej jakości farba pozwala zachować ich wygląd, ochronić przed brudem i roślinami.

Czym powinna charakteryzować się dobra farba do malowania dachówki?

Jaką farbę do dachówki ceramicznej lub cementowej wybrać? Najlepszym rozwiązaniem są wysokiej klasy farby akrylowe, o doskonałych właściwościach kryjących. Gdzie taką znaleźć? Sprawdź w ofercie producenta farb – Polifarb Łódź: https://polifarb.lodz.pl/pl/.

Aby dachówka zachowała na długo swój wygląd oraz właściwości – musi być odpowiednio zabezpieczona. Dlatego ważne jest, aby farba do jej malowania:

  • skutecznie zabezpieczała przed „wychodzeniem” tzw. wykwitów wapiennych, czyli białych osadów, które są naturalnym, aczkolwiek mało efektownym efektem dojrzewania materiału. Główną przyczyną powstawania wykwitów jest karbonizacja wodorotlenku wapniowego, a sam proces może trwać nawet kilka lat – można mu zapobiec stosując odpowiednią farbę do dachówki;
  • była paroprzepuszczalna i nie dopuszczała do wnikania wilgoci w głąb dachówki;
  • wypełniała pory dachówki, co pozwoli na ujednolicenie jej powierzchni;
  • zabezpieczała dachówkę przed utratą koloru; powinna posiadać specjalną powłokę chroniąca przed promieniowaniem UV, dzięki czemu kolory farby nie blakną;
  • miała bardzo dobrą przyczepność;
  • była kryjąca i wygodna w użyciu.

Warto pamiętać o tym, by przed położeniem farby na dachówkę ceramiczną lub cementową dokładnie zabezpieczyć całą powierzchnią środkiem grzybobójczym. Może on być jednocześnie również preparatem gruntującym.

Malowanie dachówki – cena

Ile kosztuje farba do dachówki cementowej? Cena jest uzależniona od kilku czynników, w tym parametrów farby oraz pojemności opakowania. Standardowe produkty kosztują ok. 200 zł za opakowanie 10 l, jednak nie zawsze są one odpowiedniej jakości. Za wysokiej klasy farby do malowania dachówek trzeba zapłacić nawet 450 zł za tę samą ilość. Warto jednak pamiętać o tym, że to inwestycja na długie lata.

Jakich błędów nie popełniać podczas malowania dachówek?

O czym warto pamiętać, stosując farbę do malowania dachówek? Przede wszystkim należy dokładnie przeczytać instrukcję znajdującą się na opakowaniu. Dzięki temu zyskamy pewność, że prawidłowo naniesiemy farbę i nie popełnimy żadnych błędów.

Warto też pamiętać o kilku szczegółach przed malowaniem dachu, oto one:

  • nie należy malować dachu, gdy jest wilgotny lub nagrzany – najlepsza pora na malowanie dachówki to wtedy, gdy wilgotność nie przekracza 60%, a temperatura powietrza wynosi ok.20 stopni Celsjusza;
  • przed malowaniem dachu należy dokładnie oczyścić dachówki i powłoki po pozostałościach starej farby;
  • dach pokryty dachówką cementową powinien być sprawdzony – należy wymienić uszkodzone dachówki i zerknąć pod pokrycie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *