Klasyka, czy nowoczesność? Przegląd stylów wnętrzarskich

Niemal każdy marzy o tym, aby stworzyć ciekawe oraz spójne wnętrze. Piękne mieszkanie lub dom wymaga zaangażowania. Aranżacja wnętrz powinna zostać dokładnie przemyślana. W pierwszej kolejności należy określić swoje oczekiwania. Jedni są miłośnikami minimalizmu, drudzy zaś preferują bogate zdobienia oraz przepych. Wnętrza domów i mieszkań powinny być uzewnętrznieniem własne osobowości. To, w jaki sposób są one urządzone, może dużo powiedzieć o właścicielu. Ważne jest, aby być otwartym na nowe pomysły, czy też inspiracje. Style wnętrzarskie są na tyle zróżnicowane, że każdy znajdzie coś dla siebie. Warto poznać, czym one się charakteryzują, tak aby podjąć świadomą decyzję i stworzyć aranżację jedyną w swoim rodzaju.

Styl skandynawski

W ostatnich latach wnętrza w stylu skandynawskim stały się prawdziwym hitem. Coraz więcej osób decyduje się na prostotę oraz minimalizm. Głównym założeniem tego stylu jest rozjaśnienie oraz rozpromienienie pomieszczeń. Królują jasne kolory – biel, beże, szarości, pastele. Można je zaobserwować nie tylko w dodatkach, ale również meblach, czy też wykończeniu ścian oraz podłóg.
Aranżacja w stylu skandynawskim powinny opierać się na zdecydowanych kształtach, bez zbędnych fantazji. Kształty mebli oraz akcesoriów nie powinny być skomplikowane. Warto również dodać, że duże znaczenie odgrywa również natura. Pożądane są tutaj produkty wykonane z drewna, lnu, bawełny.

Jeśli chodzi o wzory, to znajdują się one głównie na dodatkach. Jest to jedyne przełamanie nieco monochromatycznego wnętrza. Raczej odbiega się od wzorzystych mebli, czy też ścian, gdyż nie wpasowuje się to w ogólne założenia. Kolory i wzory występują na poszewkach, wazonach, zasłonach, obrazach, ramkach na zdjęcia, a także wielu innych elementach. Oczywiście należy pamiętać, że i tutaj trzeba zachować zdrowy umiar. Nadmiar może zabić cały charakter wnętrza.

Styl prowansalski

Aranżacje w stylu prowansalskim są zwykle przepełnione elementami nawiązującymi do zeszłej epoki. Są to wnętrza bardzo eleganckie i luksusowe. Współczesne kreacje domów i mieszkań są raczej połączeniem nowoczesności i klasyki, jednak wszystko zależy od osobistych upodobań.
Meble w stylu prowansalskim to tzw. antyki, czy też produkty umyślnie postarzane dzięki różnego typu procesom obróbki. Wszystko to ma na celu sprawić, aby wyróżniały się one swoim designem spośród mebli oraz akcesoriów, które można zakupić w każdym sklepie. Powinny być to produkty klimatyczne, które mają swoją duszę. Dobrze jest, jeśli sprawiają one wrażenie, że niejedno już widziały i przeżyły. Dzięki temu można stworzyć iście pałacowe wnętrze w francuskim stylu.

W ludwikowskim wnętrzu nie może zabraknąć sofy oraz foteli na kutych nóżkach. Warto również zainwestować w wiklinowe dodatki, takie jak kosze, czy też kwietniki. Liczą się nawet najmniejsze ozdoby, które swoja formą i wykończeniem przypominają antyki.
Jeśli chodzi o kolory, to w tym przypadku również ważne jest biel, beż, brąz, a także inne ciepłe barwy. Dobrze również postawić na złocenia, które mogą znajdować się np. na ramie lustra, nogach stołu, czy też donicy na kwiaty.

Styl industrialny

Aranżacje w stylu industrialnych sprawdzają się głównie w pomieszczeniach o sporych rozmiarach. Z założenia powinny być one nieco surowe i minimalistyczne. W przeciwieństwie do stylu skandynawskiego, nie chodzi o to, aby tworzyć przytulne wnętrza. Tutaj liczą się ostre kształty, mocne materiały, czy też pomysłowe dodatki. Z pewnością wnętrza industrialne znacznie odbiegają od tradycyjnych koncepcji.
Kolory, które sprawdzają się w aranżacjach industrialnych to głównie głównie czerń, biel, ceglasta czerwień, brąz. Ważne jest, aby były to kolory chłodne, które sprawiają, że pomieszczenie sprawia wrażanie nowoczesnego. Istotne są również chromowania, które występują nie tylko na ozdobach, ale również meblach, czy też oświetleniu.

Głównym założeniem stylu industrialnego jest to, aby mieszkanie wyglądało relatywnie naturalnie, nieco przemysłowo. Dom urządzony w tym stylu jest niebanalny, a także dopasowany do osób w nim mieszkających. Z pewnością wymaga to dużego pokładu kreatywności. Zachowanie spójnej całości wymaga zastanowienia oraz dokładnego przeanalizowania.

Wnętrza industrialne mogą wydawać się nieco ponure, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby ożywić je kolorowymi dodatkami. Jest to znakomite przełamanie dość zimnych dodatków. Istotnym jest, aby nie przesadzić. Jeśli intensywne barwy będą występować na każdej dekoracji, to miejsce straci cały swój urok. Kolor warto przemycić np. w poduszkach, dywanie, czy też lampie.

mieszkanie w stylu industrialnym

Wykończenie ścian w tym stylu opiera się głównie na gołych murach, czy też cegłach. Ciekawą alternatywą jest zastosowanie fototapety o takich wzorach. W kuchni oraz łazience zamiast płytek można wykorzystać beton dekoracyjny. Takie posadzki znakomicie wpasowują się w surowym minimalizm. Nie można również zapomnieć o metalu. Powinien on występować w dodatkach, czy tez meblach. Ceniona jest także skóra, która może zdobić obicia foteli, czy też sofy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *