Kto powinien dokonywać napraw w wynajmowanym mieszaniu?

Nie ma co ukrywać, że nie wszystkich stać na zakup własnego mieszkania i co za tym idzie, konieczny jest wynajem. Czasem w takim wynajmowanym mieszkaniu może dojść do konieczności realizowania napraw. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, kto powinien ich dokonywać?

Kodeks cywilny oraz ochrona praw lokatorów

Jeżeli chcemy wiedzieć, kto odpowiada za naprawy w wynajmowanym mieszkaniu, konieczne jest zapoznanie się z treścią Kodeksu cywilnego oraz ochrony praw lokatorów.

Zacznijmy od Kodeksu cywilnego. Tak więc zgodnie z treścią Kodeksu cywilnego, właściciel mieszkania zobowiązuje się do tego, aby udostępnić lokal pozwalający na korzystanie z niego w umówionym wcześniej zakresie. Dodatkowo jest też informacja dotycząca obowiązku dbania o niezmienny stan mieszkania w ciągu całego okresu najmu.

Niemniej w przypadku usterki lub awarii, która obciąża osobę wynajmującą, obowiązek naprawy nie spoczywa po stronie właściciela. Jak się łatwo domyślić, jeśli doszło do usterki, ale nie ma w niej winy osoby wynajmującej mieszkanie, ta osoba nie jest zobowiązana do dokonania naprawy.

Skupmy się teraz na ustawie o ochronie lokatorów. Konkretnie należy odnieść się do artykułu 6a. W artykule tym znajdziemy informacje, że wynajmujący ma obowiązek zapewnić odpowiednie działanie instalacji oraz urządzeń, które pozwalają na to, aby korzystać z wody, paliw (ciepłych oraz gazowych), dźwigów osobowych, energii elektrycznej, jak również innych instalacji i urządzeń.będących wyposażeniem lokalu i budynku. Oprócz tego w obszarze obowiązku wynajmującego możemy znaleźć:

  • utrzymanie prawidłowego stanu, porządku oraz czystości pomieszczeń i urządzeń budynku, które służą do wspólnego użytku (należy przez to rozumieć użytek mieszkańców i otoczenia)
  • naprawy budynku wraz z pomieszczeniami i urządzeniami (chodzi o pomieszczenia i urządzenia, o których przed momentem powiedzieliśmy) oraz przywrócenie odpowiedniego stanu budynku niezależnie od przyczyn (w przypadku winy najemcy, najemca jest zobowiązany do pokrycia strat).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *