Na co zwrócić uwagę wybierając działkę pod budowę domu?

Wybór działki budowlanej jest kluczową kwestią, z którą muszą zmierzyć się inwestorzy planujący budowę domu. Na co należy zwrócić uwagę poszukując terenu? Sprawdźmy.

Wybór działki budowlanej – nie śpiesz się z decyzją

Poszukując działki budowlanej pod budowę domu nie powinniśmy się spieszyć. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie terenu warto jest rozważyć nie tylko sam teren, na którym postawimy swoją nieruchomość, ale również okolicę. Rodzaj działki ma ogromny wpływ na proces budowy domu, jednak nie wszyscy inwestorzy zdają sobie z tego sprawę. Co warto wziąć pod uwagę? Ukształtowanie terenu, parametry, a także lokalizację. Te elementy mogą znacząco ograniczyć lub rozszerzyć możliwości inwestora w zakresie projektów, których można się podjąć na danej działce.

Wielkość i kształt działki

Na wygląd i wielkość przyszłej nieruchomości będzie miał wpływ również wygląd działki. Oprócz samych planów dotyczących budowy domu warto wziąć pod uwagę także przestrzeń przeznaczoną na rekreację poza nim. Jeśli inwestorom zależy na nieco większym ogrodzie, przy wyborze terenu warto jest pomyśleć o „kilku” dodatkowych metrach kwadratowych przestrzeni na zagospodarowanie strefy na świeżym powietrzu. Standardowo dla osób, które preferują aktywności na zewnątrz, zalecane są działki nie mniejsze niż te liczące sobie co najmniej 1500 m2.

Jeśli chodzi natomiast o kształt działki, to oczywiście najlepsze i dające najwięcej możliwości będą te w kształcie prostokąta.

Lokalizacja

Lokalizacja jest kwestia dość indywidualną. Jedni będą preferować działki, które otoczone są przez liczne tereny zielone, inni natomiast będą szukać czegoś w klimacie przedmieść i zależy im na otoczeniu dobrego sąsiedztwa. Warto pamiętać, że lokalizacja ma znaczenie nie tylko pod względem upodobań, ale również tego, jaki rodzaj budynku możemy postawić na danym terenie.

Media i warunki zabudowy

Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią jest to, jakie są plany zagospodarowania terenu, na którym znajduje się nasza działka. Warto to sprawdzić udając się do gminy. Zanim zdecydujemy się na zakup działki, koniecznie sprawdźmy, czy doprowadzone są do niej media.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *