Nowoczesne lampy zewnętrze – rodzaje i kryteria wyboru

Nowoczesne lampy zewnętrzne to różnego typu urządzenia, charakteryzujące się minimalistycznym i ponadczasowym, ale oryginalnym designem oraz odpornością na warunki atmosferyczne. Poznaj popularne rodzaje nowoczesnych lamp do ogrodu i dowiedz się, jakie wybrać na swoją posesję.

Lampy zewnętrzne nowoczesne są praktyczne, efektowne i uniwersalne. Dają się łatwo wkomponować w aranżacje zdecydowanej większości współczesnych ogrodów. Zapewniają bezpieczeństwo poruszania się po terenie po zmroku, upiększają przestrzeń wokół domu oraz budują przytulną atmosferę podczas wieczornych, letnich spotkań, pozwalając spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Nowoczesne lampki do ogrodu występują obecnie w wielu rozmaitych wariantach. Wybór jest naprawdę bardzo duży.

Lampy zewnętrzne stojące, ścienne, sufitowe, wiszące

Podstawowy podział oświetlenia do ogrodu dotyczy miejsca/sposobu montażu. Ogromną popularnością cieszą się lampy ogrodowe stojące. Występują one w różnych rozmiarach, kolorach i formach. Do wyboru pozostają modele niskie i wysokie. Znajdziesz tutaj proste słupki, reflektorki ze szpikulcem wbijane w grunt czy lampki z kloszami w kształcie kuli. Niskie lampy ogrodowe stojące (mierzące średnio 40-80 cm) są często wykorzystywane przy ścieżkach i podjazdach oraz ustawiane w okolicach altan i innych obiektów małej architektury. Z powodzeniem dopełniają także strefy z kompozycjami kwiatowymi. Z kolei wysokie lampy stojące (mierzące nawet 2,5 metra!) doskonale prezentują się przy ławkach, przywodząc na myśl alejkę parkową. Natomiast wysoki model z kilkoma punktami świetlnymi skutecznie rozgoni mrok na większej działce.  

W sklepach znajdziesz również:

  • kinkiety zewnętrzne,
  • lampy ogrodowe wiszące,
  • modele sufitowe,
  • oprawy wpuszczane w sufit.

Jednak ze względu na specyfikę montażu, sprawdzają się one głównie na tarasach, balkonach i werandach oraz do oświetlania przestrzeni przy domu i garażu. 

Lampy zewnętrzne z wbudowanym panelem LED i z wymiennym źródłem światła

Nowoczesne lampy zewnętrzne coraz częściej posiadają zintegrowane źródło światła typu CREE LED. Charakteryzują się niezawodnością, bardzo długą żywotnością oraz wysoką energooszczędnością. Nie wymagają wymieniania żarówek i świecą pełną mocą niemal natychmiast po uruchomieniu.

Lampy zewnętrzne solarne, zasilane prądem i na USB

Większość nowoczesnych lamp ogrodowych wymaga dostępu do źródła prądu, np. poprowadzenia kabli pod ziemią. Jeśli nie chcesz lub nie możesz ingerować w instalację elektryczną, odpowiednie dla Ciebie będą lampki ogrodowe ładowane przez USB oraz popularne, niedrogie i proekologiczne modele solarne, zasilane energią słoneczną. Przy czym trzeba pamiętać, że blask generowany przez lampę solarną jest dosyć delikatny.

Lampy zewnętrzne a klasa szczelności IP

Lampy zewnętrzne powinny być odporne na pyłki, kurz, deszcz, wiatr, mróz czy śnieg. O stopniu ochrony zapewnianej przez obudowę lampy informuje klienta wartość IP. W przypadku oświetlenia do ogrodu, zalecany minimalny stopień ochrony to IP44. Jeżeli lampa ma być wystawiona na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, odpowiednia będzie klasa ochronności IP65 lub IP67. Chcesz zanurzyć lampki w oczku wodnym lub fontannie? Wybierz modele z klasą ochronności IP68.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *