Styl modernistyczny

Projektowanie wnętrz w dzisiejszych czasach stało się dziedziną z pogranicza sztuki i techniki. Do tego dziedziną – co warto wspomnieć – bez której nie sposób już sobie wyobrazić wykańczania nowych wnętrz domów i mieszkań. Polacy mają już dość przypadkowości, znanej z minionych dziesięcioleci. Pożądają wnętrz o przemyślanym wyglądzie, wykonanych z materiałów wybranych z rozmysłem, a nie z takich, które jakimś przypadkowym sposobem udało się zdobyć.

Styl pożądany, nawet jako antystyl

Tym co na pierwszym miejscu rzuca się w oczy we wnętrzach, które wyszły spod ręki projektanta, jest spójność wizji, jaka za nimi stoi. Wnętrza takie stanowią udany kompromis pomiędzy stylowym wyglądem, a praktycznością codziennego użytkowania. Szczególnie dobitnie widać to na przykładzie stylu modernistycznego.

Modernizm, w klasycznym rozumieniu swojej definicji, jest stylem zaprzeczającym – co jest szczególnie kuriozalne – tworzeniom stylu wymuszonego, a więc takiego, który oderwany jest od powszechnie dostępnych materiałów, tworzony wbrew temu co logiczne i prawdziwie potrzebne. Inaczej mówiąc jest to styl, dla którego forma nie jest punktem wyjścia, lecz efektem pobocznym. Punktem wyjścia jest natomiast materiał, z której przedmiot modernizmu będzie wykonany.

Z minimalizmem za pan Brat

Styl modernistyczny mimochodem idzie w parze z minimalizmem. Opisując modernizm, najtrafniej jest użyć słów: prosty, pozbawiony zbędnej ornamentyki, stonowany, chłodny, nieprzesadny, przemyślany i uporządkowany. W modernizmie wszystko jest na swoim miejscu i zarazem pełni swoją określoną funkcję.

Do stworzenia pełnego obrazu modernizmu warto również powiedzieć kilka słów o materiałach, jakie są w nim wykorzystywane. Kamień zajmuje na tej liście znaczące miejsce. Podłogi betonowe dekoracyjne to jeden z częściej, szczególnie w ostatnim okresie, spotykanych znaków rozpoznawczych modernizmu. Do tego proste formy z drewna, jasne lub szaro-stalowe barwy. Całość umieszczona w maksymalnie otwartej przestrzeni.

Od domów i mieszkań modernistycznych bije wrażenie spokoju, stonowania, uspokojenia i narastającej ciszy. Na krzykliwość nie ma tu miejsca. Styl ten jest ceniony szczególnie wśród społeczności wielkomiejskiej, gdzie ascetyzm formy pozwala na ukojenie nerwów po całodziennej gonitwie zawodowej. Modernizm to znak naszych czasów.

Dziękujemy pracowni projektowej byMadeline za pomoc w przygotowaniu tego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *