Sypialnia w stylu skandynawskim – jak ją zaaranżować?

Styl skandynawski w sypialni jest komfortowym, ponadczasowym i praktycznym wyborem. Bardziej niż inne sprzyja wyciszeniu i relaksowi, nie starzeje się, a poza tym łatwo go wdrożyć zarówno w dużych, jak i małych wnętrzach. Skandynawska sypialnia w bloku czy przytulna sypialnia na poddaszu w domu jednorodzinnym… Ta stylistyka sprawdza się zawsze i wszędzie. Jak zatem powinna wyglądać aranżacja sypialni w stylu skandynawskim?

Zanim rozpoczniesz urządzanie sypialni, wybieranie do niej kolorów, mebli i dodatków, musisz zrozumieć ideę skandynawskiego stylu. Rządzą nim prostota, natura, światło i funkcjonalność, które sprawiają, że w „skandynawskich” pomieszczeniach czujemy się tak dobrze.

Styl skandynawski – minimalistycznie i z klasą

Sypialnia w stylu skandynawskim (lub inne wnętrze w stylistyce scandi) to jasna, nieprzepełniona sprzętami przestrzeń, bazująca na naturalnych materiałach. Dominują tu proste formy, elegancja i praktyczne rozwiązania. Ściany i podłogi utrzymane są zazwyczaj w bieli, błękicie, szarości i/lub odcieniach drewna czy piasku, które przełamuje się czasami mocniejszymi akcentami kolorystycznymi. Nie ma tu miejsca na zbędne elementy.

Światło chętnie wpuszczane do takiego wnętrza poprawia nasze samopoczucie, prostota aranżacji skandynawskiej sypialni pozwala uspokoić i uporządkować myśli, kolorystyka zrelaksować się, funkcjonalne meble gwarantują komfort, a naturalne, dobrze znane nam i „przyjazne” materiały – poczucie bezpieczeństwa. Jest minimalistycznie, z klasą i niezwykle przyjemnie.

Meble w stylu skandynawskim – postaw na drewno

Aranżacje skandynawskie lubują się w naturze. W pomieszczeniach w tym stylu znajdziemy zatem wiklinę, kamień, skórę, wełnę, len i – przede wszystkim – drewno. Drewniana jest podłoga i meble (łóżka, stoliki nocne, komody, konsole, półki, regały…). Zazwyczaj bazujemy na gatunkach drzew o jaśniejszej kolorystyce drewna, która odbija, a nie pochłania światło, bo to istotne w stylistyce scandi. Meble „skandynawskie” są minimalistyczne i funkcjonalne, mają prosty, aczkolwiek niekiedy zaskakujący design. To właśnie drewno, z którego są wykonane, odpowiada za przytulność całej aranżacji i jej przyjazny charakter. Drewno ociepla wnętrze, wprowadza do niego naturalny klimat, jest miłe.

Szukasz mebli idealnych do mieszkania urządzonego w stylu skandynawskim? Sprawdź ofertę firmy Futon.pl, która dba o zdrowy i spokojny sen: https://futon.pl/.

Futon.pl - najlepszy sklep z meblami online

Łóżko w stylu skandynawskim – serce sypialni

Najważniejszym elementem wyposażenia sypialni jest łóżko. Sercem sypialni skandynawskiej jest oczywiście łóżko drewniane – wykonane z sosny, buku, olchy lub innego ulubionego przez nas drewna, zabezpieczonego wyłącznie ekologicznymi środkami. Jako najważniejszy mebel zajmuje ono we wnętrzu centralną pozycję, wokół której buduje się całą resztę aranżacji. Do małej sypialni w stylu skandynawskim można zdecydować się na łóżko z pojemnikiem na pościel lub inne rzeczy, które można tam wygodnie przechowywać, gdy przestrzeń w mieszkaniu jest niewielka, a nie chcemy przytłaczać minimalistycznego wystroju pomieszczenia. Jeśli miejsca jest więcej, warto wstawić do sypialni (zwłaszcza do sypialni urządzonej dla pary) duże, drewniane łóżko z wygodnym materacem – z modną, nisko osadzoną ramą, w wersji z zagłówkiem lub bez.w dotyku i atrakcyjne w wyglądzie, a do tego ponadczasowe. Sypialnia urządzona drewnianymi meblami o lekkim, prostym, eleganckim designie nigdy nie wychodzi z mody.

Rola natury w skandynawskiej sypialni nie kończy się jednak na łóżku z drewna. Z naturalnych, ekologicznych, „oddychających” materiałów wykonany powinien być także materac i pościel oraz koce i narzuty. We wnętrzu w stylu skandynawskim to właśnie one mogą mieć nieco mocniejszą, wyróżniającą się na tle dominujących, neutralnych odcieni barwę. Dobrze wygląda między innymi mięta, czerwień, żółcienie, grafit, a także czerń.

Stylowy stolik skandynawski, czyli jaki?

Mamy łóżko i pościel, czas zatem na nocny stolik oczywiście z lampą w stylu skandynawskim (na przykład taką wykonaną z metalu lub z metalu i drewna). Dodatki, podobnie jak meble do sypialni scandi, muszą być proste (ale wcale nie pospolite) i eleganckie oraz funkcjonalne. Drewniany stolik „skandynawski” przy łóżku może mieć ciekawą, choć bardzo naturalną formę – na przykład opalonego pieńka… Wygląda to oryginalnie i bardzo stylowo. Doskonale wpisuje się też w cechy wystroju skandynawskiego.

Dekoracje w skandynawskiej sypialni

Dekoracje i dodatki w stylu skandynawskim są zauważalne, jednak nie dominują we wnętrzu. Nie stawia się tu na ilość, ale jakość i funkcję. Zbędne rzeczy zaprzeczają bowiem tej stylistyce. Dekoracje są zatem skromne i proste, choć oryginalne w swojej formie. Stanowią je między innymi poduszki czy niewielki dywanik przy łóżku, wyróżniające się kontrastującym albo energetycznym kolorem (czarny, czerwony, żółty), a także dodatki z metalu, ale takie, które czemuś służą, jak choćby prosty zegar na ścianie, świecznik czy metalowy kinkiet.

Sypialnia w stylu skandynawskim ma swój naturalny urok. To bezpretensjonalne wnętrze, które zapewnia nam duży komfort pod każdym względem. Jest wygodna i przytulna, pozostaje ponadczasowa – nie musimy martwić się trendami, bo scandi zawsze jest na topie, a do tego nie wymaga olbrzymich nakładów finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *